DB Technologies DVXD15HP 1400W 15" Active Speaker
D B TECHNOLOGIES
In stock
SKU
DVXD15HP
AED7,733.00
A 1.4” driver with a 2,5” voice coil designed to handle highest loads renders vocals with a powerful, assertive punch, easily throwing signals across medium-to-longer distances.
The DVX D15 HP is the perfect match for DVA Series subwoofers
Product Specs
Speaker Type
2-Way Active Speaker
Acoustical data
Frequency Response [-10dB]
49 - 20.000 Hz
Frequency Response [+/- 3dB]
57 - 19.000 Hz
Max SPL
132 dB
HF
1.4 "
Voice Coil HF
Titanium 2.5 "
Directivity
60x40 °
Horn
CD Horn Aluminium
Rotatable Horn
YES
LF
15 "
Voice Coil LF
3.5 "
Amplifier
Amp Technology
Digipro® G2
Amp Class
Class D
Power RMS
700 W
Peak Power
1400 W
Cooling
Convection
Processor
Controller
DSP 24 Bit/48 kHz
System Presets
FOH, Monitor
Limiter
RMS, Peak. Thermal, Multiband
Crossover Frequency MF-HF
1320 Hz
Slope MF-HF
24 dB/Octave
Mechanics
Housing
Multiplex plywood
Housing Design
Multifunctional
Angles Up
Monitor use 45 °
Rigging Points
6x M10
4x Quick-Relase Pins
Flytracks
3x on top
3x on bottom
Width
430 mm (17.2 in)
Height
690 mm (27.6 in)
Depth
450 mm (18 in)
Weight
30.3 kg (66.8 lbs)
More Information
Brands D B TECHNOLOGIES
Write Your Own Review
Only registered users can write reviews. Please Sign in or create an account
Brands
TAKAMINE
KORG
VOX
BEYERDYNAMIC
PEARL
Markbass
KAWAI
ADAM
RODE
SHURE
Focal
Roland
BOSS
LYNX
dBTechnologies
YAMAHA
D'ADDARIO
BEHRINGER
KLOTZ
König & Meyer
SAMSON
HARTKE
HANS JOSEPH
GENELEC
GATOR
Hercules Stands
NOMAD
MEDELI
MONTARBO
MARSHALL
NUMARK
M-AUDIO
AKAI
DYNACORD
ESP
BESPECO
MAPEX
SAMICK GREG BENNETTE
JUPITER
SOLID STATE LOGIC
SUPERLUX
SAKAE
UNIVERSAL AUDIO
KRK
ALICE
DIGITECH
KAI
MUSBERRY
NEONO
Randon Guitars
CANTINI
PRESONUS
PHIATON
ZOOM
NEUMANN BERLIN
PASSION
DANGEROUS MUSIC
ZILDJIAN
TELEMANN
BOISSELOT
SCOTBAND
MEINL
EXPRESSIVE E
ROYER LABS
BOOMWHACKERS
Allen & Heath
AUDIENT
BOSE
AKG
EARTHWORKS AUDIO
DW DRUMS
ISOACOUSTICS
IBANEZ
EPIPHONE
PIONEER
PROEL
RUPERT NEVE
SENNHEISER
TAMA
FENDER
IK MULTIMEDIA
Premier Percussion
RELACART
PERFFIX
Denon DJ
ALESIS
PRS Guitars
AVID
NORD
PAISTE
Vic Firth
MACKIE
AHUJA
XVIVE
RCF
LEHO
SEQUENZ
Stentor
Kramer
Audio Technica
Sire
  • Sale Products
  • Best Seller